Gökçeada

Gökçeada için 16 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Gökçeada Tarihi

Gökçeada Hakkında
Gökçeada Peynir Kayalıkları
Gökçeada Tuz Gölü
Gökçeada Köyleri
Gökçeada Ne Zaman Gidilir
Gökçeada Bademli Köyü
Gökçeada Kiliseleri
Gökçeada Koyları
Gökçeada Tarihi
Gökçeada Sualtı Milli Parkı
Gökçeada Tepeköy Çınaraltı
Gökçeada Ne Yenir Ne İçilir
Gökçeada Ulaşım
Gökçeada Camileri
Gökçeada İçinde Ulaşım
Gökçeada Tatil
Gökçeada Ne Yapılır
Gökçeada Gezilecek Yerler
Gökçeada Feribot
Gökçeada Konaklama
Gökçeada Nerede
Gökçeada Kitesurf - Gökçeada Windsurf
Gökçeada Dalış - Gökçeada Diving
Gökçeada Ne Alınır
Gökçeada Kaya Mezarı
Gökçeada Turları
Gökçeada Manastırları
Gökçeada Uğurlu Köyü

 

Gökçeada, farklı kültürlerin kesiştiği bir noktada yer aldığı için tarihi boyunca değişik uygarlıklara ve halklara ev sahipliği yapmış. Günümüzde Gökçeada’da birbirinden farklı bu kültürlerin izlerine rastlamak hatta bu kültürlere birebir tanık olmak da mümkün.

Gökçeada Taş Sokaklar

Antik Yunan döneminden itibaren İmroz ismi ile bilinen ada bugünkü Gökçeada ismini 1970 yılında almış. “Yüce Ana Tanrıça” anlamına gelen “İmaura” kelimesinin ada dilinde zamanla “İmbros”a dönüştüğü de söyleniyor.

Kurak topraklardaki bereket tanrısı olarak bilinen Imbrasos’un bolluk diyarı olarak da bilinen Gökçeada’nın, Antik Yunan’a kadar uzanan adı Homeros’un İlyada destanında da geçiyor. Destanda Gökçeada, deniz tanrısı olan Poseidon’un adası olarak kaleme alınmış.

Gökçeada Eşsiz Güzellikte Bir Günbatımı

Yunanların “Hellas” diye adlandırdıkları Yunanistan ve Ege Adalar’ına M. Ö. 2000’li yıllara kadar İyonlar hakim olmuş. İyonları M.Ö. 1700’lü yıllarda Akarlar, M.Ö. 1100’lü yıllarda da Dorlar, Orta Avrupa’dan dalgalar halinde gelerek takip etmişler.

Bu göç dalgalarından önce de  bölgede yaşayanların bulunduğu söyleniyor. Yunanlar yerli olan bu halkı yoksaymayıp, onları Pelasglar, Tirsinler, Lelegesler gibi adlarla anmışlar. Tarihte bu insanlara Yunanlardan öncekiler anlamında kullanılan Prohenler ismi verilmiş.

Doğal Güzellikleriyle Gökçeada

Prohenler yeni gelen istilacı kavimler ile kaynaşır. Kaynaşmanın sonucunda Miken uygarlığı ve ünlü Homeros destanları ortaya çıktığı belirtiliyor. Destanda kuzeyden gelenler sarışın ve mavi gözlü iken Prohenler esmerdir.

M.Ö. 480 yıllarında bilinen adı ile İmroz, Yunan karakterini almaya başlamış  Ada M.Ö. 215-168 yılları arasında Atina ve Romalılar arasında 47 yıl süren Makedonya Savaşları sonrasında Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiş.

Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesinden sonra Gökçeada, Bizans İmparatorluğu olarak da bilinen Doğu Roma İmparatorluğu idaresine verilmiş. Bu dönemden sonra ada dönüşümlü olarak Venedik ve Cenevizlilerin de hakimiyetine girmiş. Gökçeada tarihi içinde diğer önemli bir gelişme ise 1456 yılında adanın Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılması olmuş ve 471 yıl Osmanlı himayesinde kalmış. Ada, Kanuni Sultan Süleyman tarafından vakıf haline getirilmiş ve bu döneme kadar Limni ’ye bağlı olan ada böylece kaza durumuna gelmiş.

Gökçeada Günbatımı ve Deniz Feneri

Gökçeada tarihi boyunca Türk ve Rum vatandaşlar birlikte huzur içerisinde yaşamış ve herkes kendi geleneklerini özgürce yerine getirebilmiş. İmroz yani Gökçeada, Balkan Harbi sırasında 18 Ekim 1912 yılında Yunanlar tarafından işgal edilmiş ve Çanakkale Savaşı sırasında Gökçeada Müttefik devletlere karargah olarak ev sahipliği yapmış. Bu dönemde Kuzu Limanı koyuna kadar sokulan Yavuz Zırhlısı, Raglan ve U 28 adlı iki İngiliz gemisini limanda batırmış.

10 Ağustos 1920’de yapılan Sevr Antlaşması gereği Osmanlı, İmroz Adası ve Tenedos üzerindeki haklarından vazgeçmeye zorlanmışsa da 22 Eylül 1923’te yapılan Lozan Antlaşması gereği Gökçeada, Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmış ve bu tarih adanın kurtuluş günü olarak da kabul edilmiş.

Gökçeada Genel Görünüm

27 Mart 1964 yılında kabul edilen Milli Güvenlik kararı sonucunda adanın Türkleştirilme süreci başlar. Bunun sebebi olarak ise Kıbrıs’ta yaşanan Kanlı Noel olayları gösterilir. 1965 yılında Dereköy civarında yarı açık cezaevi kurulur. Adaya mahkumlar getirilir. Adada tarım işleri ile uğraşan mahkumların serbestçe dolaşmalarına izin verilir. 1970 yılına kadar Rumların büyük çoğu adayı terk eder ve adanın ismi Gökçeada olarak değiştirilir.Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Gökçeada Makalelerinden Seçmeler
Gökçeada Kaleköy Gökçeadada Neler Yapılmalı Peynir Kayalıklarına Nasıl Gidilir Gökçeada Liman
Gökçeadada Neler Yapılmalı Peynir Kayalıkları Nerede Gökçeadada Yapılabilecekler Gökçeada Hakkında Bilgi
Gökçeada Milli Parkı Gökçeada Sualtı Parkı Gökçeadada Görülmesi Gereken Yerler Gökçeada Mezarlık
Gökçeada Milli Parkı Gökçeada Turu Gökçeadada Nereler Gezilir Gökçeada Parkı
Gökçeada Gölü Gökçeada Parkı Gökçeadada Nereler Gezilir Gökçeadada Görülmesi Gereken Yerler
Gökçeada Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK