Gökçeada

Gökçeada için 29 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Hakkında
Gökçeada Peynir Kayalıkları
Gökçeada Tuz Gölü
Gökçeada Köyleri
Gökçeada Ne Zaman Gidilir
Gökçeada Bademli Köyü
Gökçeada Kiliseleri
Gökçeada Koyları
Gökçeada Tarihi
Gökçeada Sualtı Milli Parkı
Gökçeada Tepeköy Çınaraltı
Gökçeada Ne Yenir Ne İçilir
Gökçeada Ulaşım
Gökçeada Camileri
Gökçeada İçinde Ulaşım
Gökçeada Tatil
Gökçeada Ne Yapılır
Gökçeada Gezilecek Yerler
Gökçeada Konaklama
Gökçeada Feribot
Gökçeada Kitesurf - Gökçeada Windsurf
Gökçeada Nerede
Gökçeada Dalış - Gökçeada Diving
Gökçeada Ne Alınır
Gökçeada Kaya Mezarı
Gökçeada Turları
Gökçeada Manastırları
Gökçeada Uğurlu Köyü

 

Gökçeada, Türkiye’de, Rumlar'ın hala yaşadığı nadir alanlardan biri. Birçok Rum köyünün bulunduğu Gökçeada’da merkezle birlikte Bademli, Kaleköy, Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy gezilmesi gereken noktalardan. Günümüzde bu köylerdeki yaşam eski hareketliliğine, eski canlılığına sahip olmasa da hala Rum gelenekleri sürdürülüyor.

Rum köylerinden biri olan Tepeköy’e giden yolda sağa dönüldüğünde tarihi bir çınar ağacının bulunduğu, Semadirek Adası'nı ve Ege Denizi’ni tepeden gören Gökçeada gezilecek yerler arasındaki Çınaraltı kısmına ulaşılabiliyor. Muhteşem manzarası nedeniyle ziyaret edilmeli.

Zeytinli Köy Genel Görünüm

Adanın güney doğusunda, Gökçeada gezilecek yerler içinde yer alan Tuz Gölü, deniz ve yağmur sularından oluşuyor. Yazları kuruyan göl, sonbahara kadar yalnızca beyaz bir tuz tabakası şeklinde kalıyor. Flamingo, martı, angıt, suna, ördek gibi birçok farklı kuş türüne ev sahipliği yapan gölün çamuru “şifalı” olarak anılıyor ve bu yüzden göle gelenler tarafından çamur banyosu yapılıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek su altı parkı olan Gökçeada Sualtı Milli Parkı, vatoz, su kaplumbağası, yunus balığı ve diğer pek çok farklı deniz canlısının yaşam alanı veya geçiş noktası. Dalış yapılabilen Sualtı Milli Parkı’nda, etkileyici bir doğa ve ilginç deniz canlılarını görmek mümkün.

Gökçeada Tuz Gölü

Kuzu Limanı’na 5 dakikalık uzaklıkta bulunan Peynir Kayalıkları’na, üst üste dizilmiş peynir kalıplarını andırdıkları için bu isim verilmiş. Sadece denizden görülebilen bu etkileyici kayalıklara ulaşabilmek için Kuzu Limanı ya da Kale Limanı’ndaki balıkçı tekneleriyle anlaşılabilir.   

Gökçeada gezilecek yerler içinde; adanın güneyinde yer alan Kaya Mezarı, büyük bir kayanın üzerine oyulmuş iki mezardan meydana geliyor. Oldukça farklı bir görüntüye sahip olan mezarın kim tarafından, hangi dönemde yapıldığı bilinmiyor ve etrafında herhangi bir yerleşim oluşmamış.

Peynir KayalıklarıBu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Gökçeada Makalelerinden Seçmeler
Gökçeada Kiliseleri Gökçeadada Nerede Denize Girilir Peynir Kayalıklarına Nasıl Gidilir Gökçeada Rum Ortodoks
Gökçeada Koyları Peynir Kayalıkları Nerede Gökçeada Kiliseleri Gökçeada Manastırı
Gökçeada Milli Parkı Gökçeada Milli Parkı Gökçeadaya Uçakla Nasıl Gidilir? Gökçeadaya Arabayla Nasıl Gidilir? Gökçeada Ulaşım Gökçeada Mezarlık
Gökçeada Milli Parkı Gökçeada Kiliseleri Gökçeada Liman Gökçeada Sualtı Parkı
Gökçeada Kaleköy Gökçeada Parkı Gökçeada Liman Gökçeadaya Uçakla Nasıl Gidilir? Gökçeadaya Arabayla Nasıl Gidilir? Gökçeada Ulaşım
Gökçeada Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK